Żywienie kur i drobiu

Prawidłowe żywienie drobiu  jest w korelacji  nie tylko ze zdrowiem zwierząt, ale i opłacalnością hodowli. Koszt pasz to największy wydatek, jaki ponosi hodowca – dlatego ważne jest, aby racjonalnie dobierać skład karmy do wieku, masy, systemu utrzymania i gatunku drobiu.

Fot. Pixabay.com

Fot. Pixabay.com

Czym karmić drób?

Pasza roślinna  na którą składają się zboża i śruta to podstawowy element karmy dla drobiu. Pasza roślinna powinna być uzupełniania produktami pochodzenia zwierzęcego.

W celu dostarczenia cennych składników odżywczych należy zadbać o stosowanie roślin z jak najmniejszą ilością włókna. Dlatego dietę ptaków często opiera się na pszenicy, a w drugiej kolejności na kukurydzy i pszenżycie.  Można podawać żyto, które jednak ze względu na brak wystarczających składników odżywczych warto łączyć z innym ziarnem.

W żywieniu nie może być stosowana wyłącznie pasza roślinna, ze względu na brak w niej odpowiedniej ilości białka, węglowodanów czy składników mineralnych i witamin jak wapń i fosfor, których dostarczają produkty odzwierzęce i specjalne dodatki mineralne jak kreda pastewna, fosforan paszowy, sól kuchenna.

O czym należy pamiętać?

Drób powinien być karmiony o stałych porach przy zachowaniu stałej temperatury otoczenia. Bardzo ważne, jest aby zapewnić dostęp do świeżej wody.

 

Tagi: Kury, Śruta