Wybór czyszczalni do zboża

Jedną z podstawowych maszyn, wykorzystywanych w produkcji rolnej jest czyszczalnia do zboża. Pozwala ona na wstępne oraz dokładnie czyszczenie nasion wszystkich gatunków zbóż, kukurydzy, nasion roślin strączkowych i rzepaku. Usuwa ona zanieczyszczenia pokroju rozdrobnionych ziaren, piasku, drobnych nasion chwastów czy kamieni, słomy i kłosków.

Fot. Pixabay.com

Fot. Pixabay.com

Gdzie można wykorzystać czyszczalnię do zboża

Czyszczalnię zbożna można wykorzystać m.in. w stacjach hodowli roślin i przedsiębiorstwach nasiennych, gospodarstwach indywidualnych oraz przedsiębiorstwach rolnych, wytwórniach pasz, zakładach przetwórstwa nasion i innych zakładach spożywczych.

Zboże podaje się przy pomocy żmijki. Odbiór zboża może odbywać się również za jej pomocą. Czyszczenie sit, przesiewających nasiona odbywa się przy pomocy kulek kauczukowych.

Na czyszczalnię przypada skrzynia z separatorem sitowym, kanał aspiracji wraz z osprzętem, wentylator, rozdzielacz strug i układ napędu.

Jaką czyszczalnię do zboża wybrać?

Na świecie dużym powodzeniem cieszą się czyszczalnie uniwersalne, gdzie możliwe jest czyszczenie jednego lub dwóch rodzajów materiałów, co sprawia, że nie trzeba wymieniać sit. Te urządzenia nadają się idealnie do czyszczenia wstępnego i głównego. Stosuje się je głównie w firmach zajmujących się przyjmowaniem oraz przetwarzaniem zboża.

Urządzenia takie cechują się dużą zdolnością przerobową. Duża gęstość sit i wypróbowanej wialni płaskiej pozwala na uzyskanie dużej wydajności z jednoczesnym niewielkim zapotrzebowaniem na miejsce.

Optymalne oddzielanie zanieczyszczeń w czyszczalni do oddzielania lekkich frakcji możliwe jest dzięki zmiennej regulacji strumienia powietrza. Dołączona płyta magnetyczna pozwala na usuwanie ze strumienia produktu zanieczyszczeń metalicznych. 

Tagi: Sprzęt rolniczy