Co można suszyć przy pomocy suszarni bębnowej?

Suszenie to jeden z podstawowych procesów obrabiania materiału w różnych gałęziach przemysłu. Surowce mineralne pokroju piasku czy żwiru, oprócz funkcji budulca, mogą służyć również do produkcji materiałów przemysłowych.

Fot. Pixabay.com

Fot. Pixabay.com

W tym celu żwirki kwarcowe i piaski powinny posiadać odpowiednie parametry, m.in. powinny cechować się odpowiednim poziomem wilgotności. Aby osuszyć minerały i kopaliny, jak bentonit, gips, sól, węgiel czy talk, stosuje się właśnie suszarnię bębnową. Suszenie jest codziennością przy procesie przetwarzania substancji, takich jak materiały odpadowe, koks, popioły czy tworzywa sztuczne.

Niska wilgotność piasku jest koniecznością w procesie produkowania szkła lub materiałów ogniotrwałych. Również zaprawy murarskie, lakiery, farby czy posypki papowe wymagają wykorzystania wysuszonego surowca.

Budowa suszarni bębnowej

Suszarnia bębnowa składa się z napędu, rury chłodzącej, systemu paliwowego, bębna głównego, szafy elektrycznej, zestawu drugiego wlotu paliwa oraz zestawu odprowadzania pyłu i systemu ogrzewania. Wilgotny minerał podaje się przez jedną z głowic suszarni. Dochodzi do mieszania i rozprowadzania materiału w komorze. Dodatkowo rozprowadza się go przy kontakcie z gorącym powietrzem.

Suszenie dzięki temu jest szybsze, zaś moc transferu medium jest zwiększona. Dzięki niskiemu poborowi mocy i stabilności urządzenia, koszt utrzymania suszarni bębnowej nie jest wysoki.

Tagi: Sprzęt rolniczy