Pomysł na wakacje? Tylko agroturystyka

Szukasz pomysłu na wakacje? Chciałbyś odciąć się od świata, wyłączyć telefon i zapomnieć o bożym świecie? Koniecznie zainteresuj się ofertą agroturystyką!

Fot. Pixabay.com

Fot. Pixabay.com

Spędzanie wakacji w gospodarstwie agroturystycznym to najlepsza okazja do tego, by odpocząć od ciągłego stresu i rzucania się w wir pracy. Często w tego typu miejscach nie ma wi-fi, co pozwala na chwilę wytchnienia od pracy. Bo powiedzmy sobie szczerze, nawet jeśli jesteśmy na wakacjach, czasem zdarza nam się zaglądać na służbowego maila.

Skąd wziął się pomysł na agroturystykę?

Pomysł na wynajem pokoi pojawił się w głowach rolników przez problem z podstawową działalnością, tj. sprzedażą produktów rolnych. Agroturystyka to obecnie alternatywne źródło dochodu dla mieszkańców wsi.

Ten rodzaj turystyki obejmuje wiele różnych usług, poczynając od oferowania kwater, poprzez całodniowe lub częściowe posiłki, na uczestnictwie w pracach gospodarskich kończąc. Gospodarstwa rolne oferują również przejażdżki konne i jeśli pozwala na to środowisko, wędkarstwo lub zbieractwo grzybów.

Agroturystyka to nie tylko dobry pomysł na odpoczynek, może być również świetnym sposobem na edukację dzieci. Niektóre z gospodarstw oferują udział w rzemiośle artystycznym – szydełkowanie lub haftowanie – w obrzędach ludowych czy przygotowywaniu potraf regionalnych, w tym pieczeniu chleba, masła, serów czy wędlin.

Jednym z celów agroturystyki jest przeciwdziałanie wyludnianiu się wsi oraz miejscowości górskich. Dochód generowany przez wynajmowanie pokojów oraz ze sprzedaży wyrobów pamiątkarskich umożliwia nie tylko zatrzymanie młodych w rodzinnych miejscowościach, ale także napływ nowych mieszkańców. Dzięki temu możliwy jest rozwój infrastruktury, wzrost cen gruntów, a co za tym idzie wzrost wartości terenów wiejskich i rolnych.

W Polsce największą ofertą agroturystyki mogą pochwalić się województwa: małopolskie, podkarpackie i pomorskie.

 

Tagi: Turystyka